top of page

KONYA KÜFLÜ PEYNİR' İ NEDEN TOSTLARIMIZDA KULLANIYORUZ?

Küflü Peynir Nedir?

  Türk mutfağının önemli kahvaltılık besinlerinden olan küflü peynir, lezzeti ile dünya mutfağında da sıklıkla tüketilen bir süt ürünüdür. Küflü peynir; yapılış biçimi, görünüşü ve tadı ile diğer peynir çeşitlerinden ayrılan farklı bir peynir çeşididir. Dünya genelinde küflü peynir denince, ilk akla gelen Fransa’nın ünlü Rokfor peyniridir. Yöresel peynirler açısından zengin bir ülke olan Türkiye’de Konya, Kars, Erzurum, Erzincan ve Ardahan illerinde Türk damak tadına uygun küflü peynir üretimi yapılmaktadır. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde farklı aromalarda ve tatlarda küflü peynir üretimi yapıldığını söylersek yanılmış olmayız.

Tost Merkezi Küflü Peynir.jpg

  İçerdiği vitaminler ve mineraller ile insan vücuduna sayısız fayda sağlayan küflü peynir, kimi bölgelerde göğermiş peynir olarak da anılmaktadır. Kendine has tadı ve kokusu sebebiyle herkesin severek tükettiği küflü peynir ürünlerinin üretim koşulları zahmetli olmasından dolayı genellikle marketlerden ya da şarküterilerden hazır satın alınarak tüketilen bir gıda maddesidir.

Küflü Peynirin Faydaları Nelerdir?


  Küflü peynir, şahsına münhasır aroması ve lezzetinin yanı sıra içeriğinde yüksek oranda bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde insan vücuduna birçok yarar sağlamaktadır. Elbette ki faydalarından tam anlamı ile yararlanabilmek için kaliteli ve hijyenik koşullarda üretilmiş küflü peynirleri tercih etmeniz gerekmektedir.

 

-Tüm süt ürünlerinde olduğu gibi kalsiyum açısından zengin olan küflü peynirler, kemik ve eklemlere oldukça büyük fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda içerdiği kalsiyum sebebiyle diş sağlığı için de oldukça önemlidir.
-Küflü peynir ürünlerini düzenli olarak tükettiğiniz takdirde ağızda oluşan yaraları iyileştirme özelliği de bulunmaktadır.
-Romatizma ve kemik erimesi gibi rahatsızlıkların oluşmasının önüne geçerek bu rahatsızlıkların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.
-Küflü peynir içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücut için güçlü bir antibiyotiktir. Bu sebeple düzenli tüketildiğinde vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirerek mikroplara karşı kalkan vazifesi görür.
-İçerdiği vitaminler sayesinde vücut direncini arttırmaktadır.
-Küflü peynir, tüm bu yararları sayesinde çocukların beden gelişimine katkı sağlaması sebebiyle çocukların küçük yaşlardan itibaren tüketmeye başlaması gereken bir gıda maddesidir.

bottom of page